Jira
Świerzość
![Świerzość Świerzość](http://www.przemo.org/phpBB2/forum/files/rank_0_160.gif)
Dołączył: 27 Cze 2011
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
|
Wysłany: Pią 8:33, 08 Lip 2011 Temat postu: Sposoby radzenia sobie z niepożadanymi zachowaniami |
|
|
Jest kilka takich sposobów. Rozpatrzmy to na przykładzie skakania na gości.
1. Nauczenie zachowania wykluczającego
Uczymy psa, że jak pojawiają się goście, powinien natychmiast udać się na legowisko bo czeka tam coś dobrego (np. kość). Staramy się doprowadzić do tego, by pies na dzwięk stukania w drzwi sam z siebie leciał na legowisko.
A jak wiadomo - nie da się jednocześnie skakać na gości i leżeć na legowisku
2. Nauka prezentowania niepożądanego zachowania na komendę
Trochę szatański pomysł ale zadziwiające jest jak świetnie działa. Kiedy widzimy, ze pies zamierza skoczyć wydajemy komendę 'hopla' i bardzo entuzjastycznie nagradzamy! Czy to zabawą, czy piszczeniem i przepychaniem z psem (jeśli jest duży i to lubi), czy obfitym miziankiem. Oczywiście nagradza ten na którego pies skoczył. Po pewnym czasie takich zabaw nie wydajemy komendy. Jeśli wtedy pies skoczy - człowiek nieruchomieje i w ogóle nie reaguje. Pies bardzo szybko skojarzy, że takie zachowanie przynosi świetną zabawę, ale tylko wtedy, kiedy usłyszy komendę. A skoro bez komendy sięnie opłaca - zaniecha tego.
3. Ukaranie stratą
Jeśli pies skoczy na gościa - albo gość odwraca się i ignoruje psa, nie witając się z nim w ogóle, albo pies zostaje odprowadzony do klatki (po wykonaniu skoku). Jeśli wykona skok traci więc możliwość zabawy z gościem, jego uwagę a nawet możliwość uczestniczenia w odwiedzinach (jeśli zostanie zamknięty w klatce). Jeżeli na psa nie dziala odwrócenie sie tyłem i dalej skacze w najlepsze - lepsze będzie wyjście za drzwi.
4. Karanie fizyczne
Wielu "mądrych" doradza aby deptać psu łapy kiedy skacze na ludzi, kopnąć go kolanem pod żebra itd... Nie wiem jak takie coś może być skuteczne. Duży, rozbawiony pies może uznać coś takiego za zaproszenie do ostrzejszej zabawy a więc problem sie nasili. Pies mniejszy czy też wrażliwszy może zostać mocno poszkodowany i to nie tylko fizycznie! Pies traci wtedy zaufanie do człowieka, nie wie czego się spodziewać. Co z tego ze nie skoczy, skoro robi to ze strachu? W skrajnych przypadkach i przy zbyt mocno wymierzonej karze pies zareaguje agresją lub całkowitym zamknięciem się w sobie. Nie mówiąc juz o tym, że pies "uczony" w taki sposób niewiele zapamiętuje. Stres pogarsza zdolność zapamiętywania i uczenia się a zadawanie bólu - jest stresem dla zwierzaka.
5. Uniemożliwienie
Sprawiamy, aby dane zachowanie było niemożliwe do wykonania - np. przed przyjściem gości zapinamy psa na smycz. Nie może skoczyć, bo jest trzymany. Trzeba jednak pamiętać że za grzeczne zachowanie powinien być nagrodzony!
6. Zmiana kontekstu
Wiemy, że przychodzą goście wiec wyprowadzamy psa przed drzwi i tam pozwalamy mu się witać, od początku pilnując by nie skoczył (czyli np. goście przykucają i od razu zabierają się za mizianie psa)
7. Obniżenie motywacji- zachowanie wspomagające. Można np. zmęczyć psa przed przyjściem gości by miał mniej energii na zabawę z nimi.
Post został pochwalony 0 razy
|
|